|       |  EN

W dniu 26 lutego 2020 roku w sali konferencyjnej Biblioteki Głównej Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie dyskusyjne na temat „Czekista na emeryturze. Rosja od premiera Putina do Miszustina”.

Prelegentem, który wprowadził zebranych w problematykę był prof. dr hab. Kazimierz Kraj (WAiBN AJP). Organizatorem spotkania były gorzowskie oddziały Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich oraz Biblioteka Główna AJP i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim.

W trakcie wykładu wprowadzającego prof. K. Kraj w interesujący sposób przedstawił obecność przedstawicieli rosyjskich służb specjalnych w wysokiego szczebla rosyjskiej administracji rządowej. Omówił także działalność wybranych organizacji zrzeszających byłych funkcjonariuszy służb Federacji Rosyjskiej.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć gazety wydawane przez te organizacje oraz przykładowy statut jednej z nich. Każdy mógł także zapoznać się z kopią doktoratu Władimira Putina oraz przejrzeć książkę z 2000 roku zwierającą wywiad-rzekę z dzisiejszym prezydentem Rosji. Na zakończenie zebrani mieli możliwość otrzymania książek prelegenta: „Rosyjski system antyterrorystyczne” i „Rosyjska wspólnota organów bezpieczeństwa” ze specjalną dedykacją.

dr Tomasz Marcinkowski

Back to top