|       |   EN

Aktualności

Na zdjęciu od lewej: Redaktor Andrzej Pierzchała i Dyrektor Biblioteki Głównej Sławomir Jach

20 września 2022 r. w Bibliotece Głównej im. Elizy Orzeszkowej Akademii im. Jakuba z Paradyża odbyła się promocja książki Wenety Puklicz-Pierzchały „Teatr Ireny i Tadeusza Byrskich czyli idea prowincji oswojonej w praktyce”. Tę nową publikację Wydawnictwa AJP, do druku przygotowała JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.


Spotkanie rozpoczęło się uczczeniem chwilą ciszy świętej pamięci Wenety Puklicz-Pierzchały. Autorka książki zmarła 29 kwietnia 2022 r.

Gościem specjalnym spotkania był Andrzej Pierzchała – redaktor Radia Zachód oraz mąż pisarki. Rozmówca, na początku spotkania, wyznał, że jego żona – jako kilkuletnia dziewczynka – przyjaźniła się z Ireną Byrską, uznaną wówczas 60-letnią reżyserką. Weneta wspólnie z – nazywaną przez nią – „Babcią Byrską” chodziły do kina oraz słuchały muzyki. Doświadczenie to było niebagatelne dla autorki publikacji i ukształtowało jej wrażliwość i spojrzenie na sztukę i kulturę.

Następnie opowiedział o problematyce opisanych w książce rozdziałów, takich jak: Artystyczny rodowód Ireny i Tadeusza Byrskich; Intelektualne przyjaźnie artystycznego małżeństwa; Teatr Byrskich, czyli budowanie teatru autorskiego; Gorzowski Teatr im. Juliusza Osterwy. Zwrócił uwagę, że publikację otwiera bardzo ważny cytat Jerzego Grotowskiego: „Teatr Byrskich – artystycznie wybitny – przez cały okres powojenny był natchnieniem i źródłem sił dla wszystkich, którzy na sztukę teatru patrzyli z perspektywy wartości wyższych. Etos Byrskich, którzy z piętnem ideologicznych heretyków w kolejnych miejscach zaczynali pracę od nowa – w Kielcach, w Poznaniu, w Gorzowie – (ponieważ nigdy nie zgadzali się na kompromisy) stanowił przykład i wyzwanie dla nas wszystkich…”. Andrzej Pierzchała zauważył również, że Byrscy wychowywali publiczność, prowadzili teatr społeczny, prowincjonalny, pracy u podstaw, ponieważ chcieli wytworzyć swoistą wspólnotę.

Podczas spotkania – przy akompaniamencie gitarowym dr Joanny Rutkowskiej – studentki AJP odczytały fragmenty listów Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta adresowanych do Byrskich z archiwum Biblioteki Głównej im. Elizy Orzeszkowej Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Rektor AJP zamknęła spotkanie zwracając uwagę, że publikacja jest bardzo interesująca oraz przystępna, widać świeżość spojrzenia oraz naturalność refleksji, czasami posuniętą do dość ostrych i krytycznych ocen, ale – jak dodaje prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska – takie jest prawo autora.

Rozmowę poprowadził Dyrektor Biblioteki Głównej mgr Sławomir Jach.

Relacja i fotorelacja: Wiktoria Chojnacka

 

Zaproszenie na Inaugurację Roku AkademickiegoRektor i Senat

Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

mają zaszczyt zaprosić na

Inaugurację Roku Akademickiego 2022/2023,

w dniu 04 października 2022 roku

 

 

 

 

Zdjęcie uczestników konferencji DZIEDZICTWO KULTUROWE POGRANICZAW dwudniowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Dziedzictwo kulturowe pogranicza” uczestniczyli badacze z Polski i Ukrainy.

Spotkanie on-line z przedstawicielem Ministerstwa Spraw ZagranicznychDnia 14 września br. w ramach Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej odbyło się spotkanie on-line z zastępcą dyrektora Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Panem Bartoszem Marcinkowskim.

Dziedzictwo Kulturowe Pogranicza 2022Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Zakład Języka Polskiego Wydziału Humanistycznego AJP, Akademickie Centrum Ukrainoznawcze AJP, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (Gorzów Wielkopolski, Polska) zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową "Dziedzictwo Kulturowe Pogranicza". 

 

 Komunikat Nr 2/140/2022

Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża
z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim

z dnia 12 września 2022 r.

w sprawie funkcjonowania Akademii im. Jakuba z Paradyża w roku akademickim 2022/2023 w okresie stanu zagrożenia epidemicznego

 Komunikat Nr 2/140/2022

Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża
z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim

z dnia 12 września 2022 r.

w sprawie funkcjonowania Akademii im. Jakuba z Paradyża w roku akademickim 2022/2023 w okresie stanu zagrożenia epidemicznego

KOMUNIKAT NR 1/140/2022

Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża
z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim

z dnia 12 września 2022 r.

w sprawie trybów prowadzenia zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2022/2023
w Akademii im. Jakuba z Paradyża

Back to top